E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abéiss-en einbüßen (D)perdre (cesser d'avoir) (F)
Stammformen abéiss-enbéiss-t anage-béiss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéiss-en an
dubéis-s an
hien/si,hatt/etbéiss-t an
mirbéiss-en an
dirbéiss-t an
sibéiss-en an
Passé composé
echhunnage-béiss-t
duhuesage-béiss-t
hien/si,hatt/ethuetage-béiss-t
mirhunnage-béiss-t
dirhuttage-béiss-t
sihunnage-béiss-t
Plus-que-parfait
echhatage-béiss-t
duhasage-béiss-t
hien/si,hatt/ethatage-béiss-t
mirhatenage-béiss-t
dirhatage-béiss-t
sihatenage-béiss-t
Futur I
echwäert abéiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-béiss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabéiss-en
dugéifsabéiss-en
hien/si,hatt/etgéifabéiss-en
mirgéifenabéiss-en
dirgéiftabéiss-en
sigéifenabéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-béiss-t
duhässage-béiss-t
hien/si,hatt/ethättage-béiss-t
mirhättenage-béiss-t
dirhättage-béiss-t
sihättenage-béiss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéiss an!
Plurielbéiss-t an!
age-béiss-t
abéiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
béiss-enofbéiss-enverbéiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles