E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kibizen kibizen (D)
Stammformen kibizenkibiztgekibizt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkibizen
dukibiz
hien/si,hatt/etkibizt
mirkibizen
dirkibizt
sikibizen
Pass compos
echhugekibizt
duhuesgekibizt
hien/si,hatt/ethuetgekibizt
mirhugekibizt
dirhuttgekibizt
sihugekibizt
Plus-que-parfait
echhatgekibizt
duhasgekibizt
hien/si,hatt/ethatgekibizt
mirhategekibizt
dirhatgekibizt
sihategekibizt
Futur I
echwäert kibizen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekibizt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkibizen
dugéifskibizen
hien/si,hatt/etgéifkibizen
mirgéifekibizen
dirgéiftkibizen
sigéifekibizen
Conditionnel Pass compos
echhttgekibizt
duhssgekibizt
hien/si,hatt/ethttgekibizt
mirhättegekibizt
dirhttgekibizt
sihättegekibizt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkibiz!
Plurielkibizt!
gekibizt
kibizen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles