E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kibiz-en kibizen (D)
Stammformen kibiz-enkibiz-tge-kibiz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkibiz-en
dukibiz
hien/si,hatt/etkibiz-t
mirkibiz-en
dirkibiz-t
sikibiz-en
Pass compos
echhuge-kibiz-t
duhuesge-kibiz-t
hien/si,hatt/ethuetge-kibiz-t
mirhuge-kibiz-t
dirhuttge-kibiz-t
sihuge-kibiz-t
Plus-que-parfait
echhatge-kibiz-t
duhasge-kibiz-t
hien/si,hatt/ethatge-kibiz-t
mirhatege-kibiz-t
dirhatge-kibiz-t
sihatege-kibiz-t
Futur I
echwäert kibiz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kibiz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkibiz-en
dugéifskibiz-en
hien/si,hatt/etgéifkibiz-en
mirgéifekibiz-en
dirgéiftkibiz-en
sigéifekibiz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kibiz-t
duhssge-kibiz-t
hien/si,hatt/ethttge-kibiz-t
mirhättege-kibiz-t
dirhttge-kibiz-t
sihättege-kibiz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkibiz!
Plurielkibiz-t!
ge-kibiz-t
kibiz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles