E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kickelen kichern (D)ricaner (F)
Stammformen kickelenkickeltgekickelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkickelen
dukickels
hien/si,hatt/etkickelt
mirkickelen
dirkickelt
sikickelen
Pass compos
echhugekickelt
duhuesgekickelt
hien/si,hatt/ethuetgekickelt
mirhugekickelt
dirhuttgekickelt
sihugekickelt
Plus-que-parfait
echhatgekickelt
duhasgekickelt
hien/si,hatt/ethatgekickelt
mirhategekickelt
dirhatgekickelt
sihategekickelt
Futur I
echwäert kickelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekickelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkickelen
dugéifskickelen
hien/si,hatt/etgéifkickelen
mirgéifekickelen
dirgéiftkickelen
sigéifekickelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekickelt
duhssgekickelt
hien/si,hatt/ethttgekickelt
mirhättegekickelt
dirhttgekickelt
sihättegekickelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkickel!
Plurielkickelt!
gekickelt
kickelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles