E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kickel-en kichern (D)ricaner (F)
Stammformen kickel-enkickel-tge-kickel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkickel-en
dukickel-s
hien/si,hatt/etkickel-t
mirkickel-en
dirkickel-t
sikickel-en
Pass compos
echhuge-kickel-t
duhuesge-kickel-t
hien/si,hatt/ethuetge-kickel-t
mirhuge-kickel-t
dirhuttge-kickel-t
sihuge-kickel-t
Plus-que-parfait
echhatge-kickel-t
duhasge-kickel-t
hien/si,hatt/ethatge-kickel-t
mirhatege-kickel-t
dirhatge-kickel-t
sihatege-kickel-t
Futur I
echwäert kickel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kickel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkickel-en
dugéifskickel-en
hien/si,hatt/etgéifkickel-en
mirgéifekickel-en
dirgéiftkickel-en
sigéifekickel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kickel-t
duhssge-kickel-t
hien/si,hatt/ethttge-kickel-t
mirhättege-kickel-t
dirhttge-kickel-t
sihättege-kickel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkickel!
Plurielkickel-t!
ge-kickel-t
kickel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles