E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kieren fegen (D)balayer (F)
Stammformen kierenkiertgekiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkieren
dukiers
hien/si,hatt/etkiert
mirkieren
dirkiert
sikieren
Pass compos
echhugekiert
duhuesgekiert
hien/si,hatt/ethuetgekiert
mirhugekiert
dirhuttgekiert
sihugekiert
Plus-que-parfait
echhatgekiert
duhasgekiert
hien/si,hatt/ethatgekiert
mirhategekiert
dirhatgekiert
sihategekiert
Futur I
echwäert kieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkieren
dugéifskieren
hien/si,hatt/etgéifkieren
mirgéifekieren
dirgéiftkieren
sigéifekieren
Conditionnel Pass compos
echhttgekiert
duhssgekiert
hien/si,hatt/ethttgekiert
mirhättegekiert
dirhttgekiert
sihättegekiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkier!
Plurielkiert!
gekiert
kieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskierenerauskieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles