E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kierpen kurbeln (D) – actionner (F)
Stammformen kierpenkierptgekierpt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echkierpen
dukierps
hien/si,hatt/etkierpt
mirkierpen
dirkierpt
sikierpen
Pass compos
echhugekierpt
duhuesgekierpt
hien/si,hatt/ethuetgekierpt
mirhugekierpt
dirhuttgekierpt
sihugekierpt
Plus-que-parfait
echhatgekierpt
duhasgekierpt
hien/si,hatt/ethatgekierpt
mirhategekierpt
dirhatgekierpt
sihategekierpt
Modale Futur I
echwäert kierpen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gekierpt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkierpen
dugéifskierpen
hien/si,hatt/etgéifkierpen
mirgéifekierpen
dirgéiftkierpen
sigéifekierpen
Conditionnel pass compos
echhttgekierpt
duhssgekierpt
hien/si,hatt/ethttgekierpt
mirhättegekierpt
dirhttgekierpt
sihättegekierpt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkierp!
Plurielkierpt!
gekierpt
kierpen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukierpen
Remarken (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles