E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kierwen kerben, in Krbe einfllen (D)entailler (F)
Stammformen kierwenkierftgekierft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkierwen
dukierfs
hien/si,hatt/etkierft
mirkierwen
dirkierft
sikierwen
Pass compos
echhugekierft
duhuesgekierft
hien/si,hatt/ethuetgekierft
mirhugekierft
dirhuttgekierft
sihugekierft
Plus-que-parfait
echhatgekierft
duhasgekierft
hien/si,hatt/ethatgekierft
mirhategekierft
dirhatgekierft
sihategekierft
Futur I
echwäert kierwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekierft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkierwen
dugéifskierwen
hien/si,hatt/etgéifkierwen
mirgéifekierwen
dirgéiftkierwen
sigéifekierwen
Conditionnel Pass compos
echhttgekierft
duhssgekierft
hien/si,hatt/ethttgekierft
mirhättegekierft
dirhttgekierft
sihättegekierft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkierf!
Plurielkierft!
gekierft
kierwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles