E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kierzen krzen (D)accourcir (F)
Stammformen kierzenkierztgekierzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkierzen
dukierz
hien/si,hatt/etkierzt
mirkierzen
dirkierzt
sikierzen
Pass compos
echhugekierzt
duhuesgekierzt
hien/si,hatt/ethuetgekierzt
mirhugekierzt
dirhuttgekierzt
sihugekierzt
Plus-que-parfait
echhatgekierzt
duhasgekierzt
hien/si,hatt/ethatgekierzt
mirhategekierzt
dirhatgekierzt
sihategekierzt
Futur I
echwäert kierzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekierzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkierzen
dugéifskierzen
hien/si,hatt/etgéifkierzen
mirgéifekierzen
dirgéiftkierzen
sigéifekierzen
Conditionnel Pass compos
echhttgekierzt
duhssgekierzt
hien/si,hatt/ethttgekierzt
mirhättegekierzt
dirhttgekierzt
sihättegekierzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkierz!
Plurielkierzt!
gekierzt
kierzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofkierzenverkierzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles