E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kierz-en krzen (D)accourcir (F)
Stammformen kierz-enkierz-tge-kierz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkierz-en
dukierz
hien/si,hatt/etkierz-t
mirkierz-en
dirkierz-t
sikierz-en
Pass compos
echhuge-kierz-t
duhuesge-kierz-t
hien/si,hatt/ethuetge-kierz-t
mirhuge-kierz-t
dirhuttge-kierz-t
sihuge-kierz-t
Plus-que-parfait
echhatge-kierz-t
duhasge-kierz-t
hien/si,hatt/ethatge-kierz-t
mirhatege-kierz-t
dirhatge-kierz-t
sihatege-kierz-t
Futur I
echwäert kierz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kierz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkierz-en
dugéifskierz-en
hien/si,hatt/etgéifkierz-en
mirgéifekierz-en
dirgéiftkierz-en
sigéifekierz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kierz-t
duhssge-kierz-t
hien/si,hatt/ethttge-kierz-t
mirhättege-kierz-t
dirhttge-kierz-t
sihättege-kierz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkierz!
Plurielkierz-t!
ge-kierz-t
kierz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofkierz-enverkierz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles