E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kiffen kiffen (D)fumer de l'herbe (F)
Stammformen kiffenkifftgekifft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkiffen
dukiffs
hien/si,hatt/etkifft
mirkiffen
dirkifft
sikiffen
Pass compos
echhugekifft
duhuesgekifft
hien/si,hatt/ethuetgekifft
mirhugekifft
dirhuttgekifft
sihugekifft
Plus-que-parfait
echhatgekifft
duhasgekifft
hien/si,hatt/ethatgekifft
mirhategekifft
dirhatgekifft
sihategekifft
Futur I
echwäert kiffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekifft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkiffen
dugéifskiffen
hien/si,hatt/etgéifkiffen
mirgéifekiffen
dirgéiftkiffen
sigéifekiffen
Conditionnel Pass compos
echhttgekifft
duhssgekifft
hien/si,hatt/ethttgekifft
mirhättegekifft
dirhttgekifft
sihättegekifft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkiff!
Plurielkifft!
gekifft
kiffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles