E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbéiss-en verbüßen (D)purger (F)
Stammformen verbéiss-enverbéiss-tverbéiss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbéiss-en
duverbéis-s
hien/si,hatt/etverbéiss-t
mirverbéiss-en
dirverbéiss-t
siverbéiss-en
Passé composé
echhuverbéiss-t
duhuesverbéiss-t
hien/si,hatt/ethuetverbéiss-t
mirhuverbéiss-t
dirhuttverbéiss-t
sihuverbéiss-t
Plus-que-parfait
echhatverbéiss-t
duhasverbéiss-t
hien/si,hatt/ethatverbéiss-t
mirhateverbéiss-t
dirhatverbéiss-t
sihateverbéiss-t
Futur I
echwäert verbéiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbéiss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbéiss-en
dugéifsverbéiss-en
hien/si,hatt/etgéifverbéiss-en
mirgéifeverbéiss-en
dirgéiftverbéiss-en
sigéifeverbéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättverbéiss-t
duhässverbéiss-t
hien/si,hatt/ethättverbéiss-t
mirhätteverbéiss-t
dirhättverbéiss-t
sihätteverbéiss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbéiss!
Plurielverbéiss-t!
verbéiss-t
verbéiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abéiss-enbéiss-enofbéiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles