E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

killzen khlen (D)refrachir (F)
Stammformen killzenkillztgekillzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkillzen
dukillz
hien/si,hatt/etkillzt
mirkillzen
dirkillzt
sikillzen
Pass compos
echhugekillzt
duhuesgekillzt
hien/si,hatt/ethuetgekillzt
mirhugekillzt
dirhuttgekillzt
sihugekillzt
Plus-que-parfait
echhatgekillzt
duhasgekillzt
hien/si,hatt/ethatgekillzt
mirhategekillzt
dirhatgekillzt
sihategekillzt
Futur I
echwäert killzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekillzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkillzen
dugéifskillzen
hien/si,hatt/etgéifkillzen
mirgéifekillzen
dirgéiftkillzen
sigéifekillzen
Conditionnel Pass compos
echhttgekillzt
duhssgekillzt
hien/si,hatt/ethttgekillzt
mirhättegekillzt
dirhttgekillzt
sihättegekillzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkillz!
Plurielkillzt!
gekillzt
killzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles