E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verkitsch-en verkitschen (D)devenir kitsch (F)
Stammformen verkitsch-enverkitsch-tverkitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkitsch-en
duverkitsch-s
hien/si,hatt/etverkitsch-t
mirverkitsch-en
dirverkitsch-t
siverkitsch-en
Pass compos
echhuverkitsch-t
duhuesverkitsch-t
hien/si,hatt/ethuetverkitsch-t
mirhuverkitsch-t
dirhuttverkitsch-t
sihuverkitsch-t
Plus-que-parfait
echhatverkitsch-t
duhasverkitsch-t
hien/si,hatt/ethatverkitsch-t
mirhateverkitsch-t
dirhatverkitsch-t
sihateverkitsch-t
Futur I
echwäert verkitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkitsch-en
dugéifsverkitsch-en
hien/si,hatt/etgéifverkitsch-en
mirgéifeverkitsch-en
dirgéiftverkitsch-en
sigéifeverkitsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttverkitsch-t
duhssverkitsch-t
hien/si,hatt/ethttverkitsch-t
mirhätteverkitsch-t
dirhttverkitsch-t
sihätteverkitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkitsch!
Plurielverkitsch-t!
verkitsch-t
verkitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles