E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kitten allein lassen (D)quitter (F)
Stammformen kittenkittgekitt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkitten
dukitts
hien/si,hatt/etkitt
mirkitten
dirkitt
sikitten
Pass compos
echhugekitt
duhuesgekitt
hien/si,hatt/ethuetgekitt
mirhugekitt
dirhuttgekitt
sihugekitt
Plus-que-parfait
echhatgekitt
duhasgekitt
hien/si,hatt/ethatgekitt
mirhategekitt
dirhatgekitt
sihategekitt
Futur I
echwäert kitten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekitt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkitten
dugéifskitten
hien/si,hatt/etgéifkitten
mirgéifekitten
dirgéiftkitten
sigéifekitten
Conditionnel Pass compos
echhttgekitt
duhssgekitt
hien/si,hatt/ethttgekitt
mirhättegekitt
dirhttgekitt
sihättegekitt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkitt!
Plurielkitt!
gekitt
kitten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles