E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

béissen büßen (D)expier, payer (F)to expiate/ suffer (E)
Stammformen béissenbéisstgebéisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéissen
dubéiss
hien/si,hatt/etbéisst
mirbéissen
dirbéisst
sibéissen
Passé composé
echhugebéisst
duhuesgebéisst
hien/si,hatt/ethuetgebéisst
mirhugebéisst
dirhuttgebéisst
sihugebéisst
Plus-que-parfait
echhatgebéisst
duhasgebéisst
hien/si,hatt/ethatgebéisst
mirhategebéisst
dirhatgebéisst
sihategebéisst
Futur I
echwäert béissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebéisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbéissen
dugéifsbéissen
hien/si,hatt/etgéifbéissen
mirgéifebéissen
dirgéiftbéissen
sigéifebéissen
Conditionnel Passé composé
echhättgebéisst
duhässgebéisst
hien/si,hatt/ethättgebéisst
mirhättegebéisst
dirhättgebéisst
sihättegebéisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéiss!
Plurielbéisst!
gebéisst
béissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abéissenofbéissenverbéissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles