E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

béiss-en büßen (D)expier, payer (F)to expiate/ suffer (E)
Stammformen béiss-enbéiss-tge-béiss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbéiss-en
dubéis-s
hien/si,hatt/etbéiss-t
mirbéiss-en
dirbéiss-t
sibéiss-en
Passé composé
echhuge-béiss-t
duhuesge-béiss-t
hien/si,hatt/ethuetge-béiss-t
mirhuge-béiss-t
dirhuttge-béiss-t
sihuge-béiss-t
Plus-que-parfait
echhatge-béiss-t
duhasge-béiss-t
hien/si,hatt/ethatge-béiss-t
mirhatege-béiss-t
dirhatge-béiss-t
sihatege-béiss-t
Futur I
echwäert béiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-béiss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbéiss-en
dugéifsbéiss-en
hien/si,hatt/etgéifbéiss-en
mirgéifebéiss-en
dirgéiftbéiss-en
sigéifebéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-béiss-t
duhässge-béiss-t
hien/si,hatt/ethättge-béiss-t
mirhättege-béiss-t
dirhättge-béiss-t
sihättege-béiss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbéiss!
Plurielbéiss-t!
ge-béiss-t
béiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abéiss-enofbéiss-enverbéiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles