E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohiklak-en dahinknallen (D)jeter brutalement (F)
Stammformen dohiklak-enklaak-t dohindohige-klaak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklak-en dohin
duklaak-s dohin
hien/si,hatt/etklaak-t dohin
mirklak-en dohin
dirklaak-t dohin
siklak-en dohin
Pass compos
echhunndohige-klaak-t
duhuesdohige-klaak-t
hien/si,hatt/ethuetdohige-klaak-t
mirhunndohige-klaak-t
dirhuttdohige-klaak-t
sihunndohige-klaak-t
Plus-que-parfait
echhatdohige-klaak-t
duhasdohige-klaak-t
hien/si,hatt/ethatdohige-klaak-t
mirhatendohige-klaak-t
dirhatdohige-klaak-t
sihatendohige-klaak-t
Futur I
echwäert dohiklak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-klaak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohiklak-en
dugéifsdohiklak-en
hien/si,hatt/etgéifdohiklak-en
mirgéifendohiklak-en
dirgéiftdohiklak-en
sigéifendohiklak-en
Conditionnel Pass compos
echhttdohige-klaak-t
duhssdohige-klaak-t
hien/si,hatt/ethttdohige-klaak-t
mirhttendohige-klaak-t
dirhttdohige-klaak-t
sihttendohige-klaak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklak dohin!
Plurielklaak-t dohin!
dohige-klaak-t
dohiklak-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dropklak-enhiklak-enklak-enzouklak-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles