E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hiklak-en hinknallen (D)jeter brutalement (F)
Stammformen hiklak-enklaak-t hinhige-klaak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hin-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklak-en hin
duklaak-s hin
hien/si,hatt/etklaak-t hin
mirklak-en hin
dirklaak-t hin
siklak-en hin
Pass compos
echhunnhige-klaak-t
duhueshige-klaak-t
hien/si,hatt/ethuethige-klaak-t
mirhunnhige-klaak-t
dirhutthige-klaak-t
sihunnhige-klaak-t
Plus-que-parfait
echhathige-klaak-t
duhashige-klaak-t
hien/si,hatt/ethathige-klaak-t
mirhatenhige-klaak-t
dirhathige-klaak-t
sihatenhige-klaak-t
Futur I
echwäert hiklak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hige-klaak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhiklak-en
dugéifshiklak-en
hien/si,hatt/etgéifhiklak-en
mirgéifenhiklak-en
dirgéifthiklak-en
sigéifenhiklak-en
Conditionnel Pass compos
echhtthige-klaak-t
duhsshige-klaak-t
hien/si,hatt/ethtthige-klaak-t
mirhttenhige-klaak-t
dirhtthige-klaak-t
sihttenhige-klaak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklak hin!
Plurielklaak-t hin!
hige-klaak-t
hiklak-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohiklak-endropklak-enklak-enzouklak-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles