E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouklak-en zuknallen (D)claquer (F)
Stammformen zouklak-enklaak-t zouzouge-klaak-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklak-en zou
duklaak-s zou
hien/si,hatt/etklaak-t zou
mirklak-en zou
dirklaak-t zou
siklak-en zou
Pass compos
echhunnzouge-klaak-t
duhueszouge-klaak-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-klaak-t
mirhunnzouge-klaak-t
dirhuttzouge-klaak-t
sihunnzouge-klaak-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-klaak-t
duhaszouge-klaak-t
hien/si,hatt/ethatzouge-klaak-t
mirhatenzouge-klaak-t
dirhatzouge-klaak-t
sihatenzouge-klaak-t
Futur I
echwäert zouklak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-klaak-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouklak-en
dugéifszouklak-en
hien/si,hatt/etgéifzouklak-en
mirgéifenzouklak-en
dirgéiftzouklak-en
sigéifenzouklak-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-klaak-t
duhsszouge-klaak-t
hien/si,hatt/ethttzouge-klaak-t
mirhttenzouge-klaak-t
dirhttzouge-klaak-t
sihttenzouge-klaak-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklak zou!
Plurielklaak-t zou!
zouge-klaak-t
zouklak-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dohiklak-endropklak-enhiklak-enklak-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles