E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deklam-éier-en deklamieren (D)déclamer (F)
Stammformen dedeklam-éier-endedeklam-éier-tdedeklam-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeklam-éier-en
dudedeklam-éier-s
hien/si,hatt/etdedeklam-éier-t
mirdedeklam-éier-en
dirdedeklam-éier-t
sidedeklam-éier-en
Passé composé
echhunndedeklam-éier-t
duhuesdedeklam-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedeklam-éier-t
mirhunndedeklam-éier-t
dirhuttdedeklam-éier-t
sihunndedeklam-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedeklam-éier-t
duhasdedeklam-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedeklam-éier-t
mirhatendedeklam-éier-t
dirhatdedeklam-éier-t
sihatendedeklam-éier-t
Futur I
echwäert deklam-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeklam-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeklam-éier-en
dugéifsdeklam-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeklam-éier-en
mirgéifendeklam-éier-en
dirgéiftdeklam-éier-en
sigéifendeklam-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedeklam-éier-t
duhässdedeklam-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedeklam-éier-t
mirhättendedeklam-éier-t
dirhättdedeklam-éier-t
sihättendedeklam-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeklam-éier!
Plurieldedeklam-éier-t!
dedeklam-éier-t
deklam-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles