E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmklamer-en umklammern (D)enlacer, étreindre qn. (F)
Stammformen ėmklamer-enklamer-t ėmėmge-klamer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten klamen
Indikativ Aktiv
Présent
echklamer-en ėm
duklamer-s ėm
hien/si,hatt/etklamer-t ėm
mirklamer-en ėm
dirklamer-t ėm
siklamer-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-klamer-t
duhuesėmge-klamer-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-klamer-t
mirhunnėmge-klamer-t
dirhuttėmge-klamer-t
sihunnėmge-klamer-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-klamer-t
duhasėmge-klamer-t
hien/si,hatt/ethatėmge-klamer-t
mirhatenėmge-klamer-t
dirhatėmge-klamer-t
sihatenėmge-klamer-t
Futur I
echwäert ėmklamer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-klamer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmklamer-en
dugéifsėmklamer-en
hien/si,hatt/etgéifėmklamer-en
mirgéifenėmklamer-en
dirgéiftėmklamer-en
sigéifenėmklamer-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-klamer-t
duhässėmge-klamer-t
hien/si,hatt/ethättėmge-klamer-t
mirhättenėmge-klamer-t
dirhättėmge-klamer-t
sihättenėmge-klamer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklamer ėm!
Plurielklamer-t ėm!
ėmge-klamer-t
ėmklamer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausklamer-enfestklamer-enklamer-enuklamer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles