E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofklamm-en herunterklettern (D)descendre (en grimpant) (F)
Stammformen erofklamm-enklmm-t eroferofge-klomm-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklamm-en erof
duklmm-s erof
hien/si,hatt/etklmm-t erof
mirklamm-en erof
dirklamm-t erof
siklamm-en erof
Pass compos
echsinnerofge-klomm-en
dubasserofge-klomm-en
hien/si,hatt/etasserofge-klomm-en
mirsinnerofge-klomm-en
dirsidderofge-klomm-en
sisinnerofge-klomm-en
Plus-que-parfait
echwarerofge-klomm-en
duwaarserofge-klomm-en
hien/si,hatt/etwarerofge-klomm-en
mirwarenerofge-klomm-en
dirwaarterofge-klomm-en
siwarenerofge-klomm-en
Futur I
echwäert erofklamm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-klomm-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofklamm-en
dugéifserofklamm-en
hien/si,hatt/etgéiferofklamm-en
mirgéifenerofklamm-en
dirgéifterofklamm-en
sigéifenerofklamm-en
Conditionnel Pass compos
echwiererofge-klomm-en
duwierserofge-klomm-en
hien/si,hatt/etwiererofge-klomm-en
mirwierenerofge-klomm-en
dirwierterofge-klomm-en
siwierenerofge-klomm-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklamm erof!
Plurielklamm-t erof!
erofge-klomm-en
erofklamm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aklamm-endropklamm-eneraklamm-enerausklamm-eneropklamm-enklamm-enopklamm-en
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles