E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbėllegen verbilligen (D)réduire le prix (F)to cheapen (E)
Stammformen verbėllegenverbellėgtverbellėgt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbėllegen
duverbellėgs
hien/si,hatt/etverbellėgt
mirverbellėgen
dirverbellėgt
siverbellėgen
Passé composé
echhuverbellėgt
duhuesverbellėgt
hien/si,hatt/ethuetverbellėgt
mirhuverbellėgt
dirhuttverbellėgt
sihuverbellėgt
Plus-que-parfait
echhatverbellėgt
duhasverbellėgt
hien/si,hatt/ethatverbellėgt
mirhateverbellėgt
dirhatverbellėgt
sihateverbellėgt
Futur I
echwäert verbėllegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbellėgt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbėllegen
dugéifsverbėllegen
hien/si,hatt/etgéifverbėllegen
mirgéifeverbėllegen
dirgéiftverbėllegen
sigéifeverbėllegen
Conditionnel Passé composé
echhättverbellėgt
duhässverbellėgt
hien/si,hatt/ethättverbellėgt
mirhätteverbellėgt
dirhättverbellėgt
sihätteverbellėgt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbellėg!
Plurielverbellėgt!
verbellėgt
verbėllegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles