E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbėlleg-en verbilligen (D)réduire le prix (F)to cheapen (E)
Stammformen verbėlleg-enverbellėg-tverbellėg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbėlleg-en
duverbellėg-s
hien/si,hatt/etverbellėg-t
mirverbellėg-en
dirverbellėg-t
siverbellėg-en
Passé composé
echhuverbellėg-t
duhuesverbellėg-t
hien/si,hatt/ethuetverbellėg-t
mirhuverbellėg-t
dirhuttverbellėg-t
sihuverbellėg-t
Plus-que-parfait
echhatverbellėg-t
duhasverbellėg-t
hien/si,hatt/ethatverbellėg-t
mirhateverbellėg-t
dirhatverbellėg-t
sihateverbellėg-t
Futur I
echwäert verbėlleg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbellėg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbėlleg-en
dugéifsverbėlleg-en
hien/si,hatt/etgéifverbėlleg-en
mirgéifeverbėlleg-en
dirgéiftverbėlleg-en
sigéifeverbėlleg-en
Conditionnel Passé composé
echhättverbellėg-t
duhässverbellėg-t
hien/si,hatt/ethättverbellėg-t
mirhätteverbellėg-t
dirhättverbellėg-t
sihätteverbellėg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbellėg!
Plurielverbellėg-t!
verbellėg-t
verbėlleg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles