E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erėmklapp-en herumschlagen (D)débattre (F)
Stammformen erėmklapp-enklapp-t erėmerėmge-klapp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklapp-en erėm
duklapp-s erėm
hien/si,hatt/etklapp-t erėm
mirklapp-en erėm
dirklapp-t erėm
siklapp-en erėm
Passé composé
echhunnerėmge-klapp-t
duhueserėmge-klapp-t
hien/si,hatt/ethueterėmge-klapp-t
mirhunnerėmge-klapp-t
dirhutterėmge-klapp-t
sihunnerėmge-klapp-t
Plus-que-parfait
echhaterėmge-klapp-t
duhaserėmge-klapp-t
hien/si,hatt/ethaterėmge-klapp-t
mirhatenerėmge-klapp-t
dirhaterėmge-klapp-t
sihatenerėmge-klapp-t
Futur I
echwäert erėmklapp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erėmge-klapp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferėmklapp-en
dugéifserėmklapp-en
hien/si,hatt/etgéiferėmklapp-en
mirgéifenerėmklapp-en
dirgéifterėmklapp-en
sigéifenerėmklapp-en
Conditionnel Passé composé
echhätterėmge-klapp-t
duhässerėmge-klapp-t
hien/si,hatt/ethätterėmge-klapp-t
mirhättenerėmge-klapp-t
dirhätterėmge-klapp-t
sihättenerėmge-klapp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklapp erėm!
Plurielklapp-t erėm!
erėmge-klapp-t
erėmklapp-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausklapp-endropklapp-enerausklapp-enklapp-enopklapp-enuklapp-enverklapp-enzerklapp-enzouklapp-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles