E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erklären erklären (D)expliquer (F)
Stammformen erklärenerkläerterkläert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerklären
duerkläers
hien/si,hatt/eterkläert
mirerklären
direrkläert
sierklären
Passé composé
echhunnerkläert
duhueserkläert
hien/si,hatt/ethueterkläert
mirhunnerkläert
dirhutterkläert
sihunnerkläert
Plus-que-parfait
echhaterkläert
duhaserkläert
hien/si,hatt/ethaterkläert
mirhatenerkläert
dirhaterkläert
sihatenerkläert
Futur I
echwäert erklären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkläert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferklären
dugéifserklären
hien/si,hatt/etgéiferklären
mirgéifenerklären
dirgéifterklären
sigéifenerklären
Conditionnel Passé composé
echhätterkläert
duhässerkläert
hien/si,hatt/ethätterkläert
mirhättenerkläert
dirhätterkläert
sihättenerkläert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererklär!
Plurielerkläert!
erkläert
erklären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
klärenofklärenopklären
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles