E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erklär-en erklären (D)expliquer (F)
Stammformen erklär-enerkläer-terkläer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerklär-en
duerkläer-s
hien/si,hatt/eterkläer-t
mirerklär-en
direrkläer-t
sierklär-en
Passé composé
echhunnerkläer-t
duhueserkläer-t
hien/si,hatt/ethueterkläer-t
mirhunnerkläer-t
dirhutterkläer-t
sihunnerkläer-t
Plus-que-parfait
echhaterkläer-t
duhaserkläer-t
hien/si,hatt/ethaterkläer-t
mirhatenerkläer-t
dirhaterkläer-t
sihatenerkläer-t
Futur I
echwäert erklär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erkläer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferklär-en
dugéifserklär-en
hien/si,hatt/etgéiferklär-en
mirgéifenerklär-en
dirgéifterklär-en
sigéifenerklär-en
Conditionnel Passé composé
echhätterkläer-t
duhässerkläer-t
hien/si,hatt/ethätterkläer-t
mirhättenerkläer-t
dirhätterkläer-t
sihättenerkläer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererklär!
Plurielerkläer-t!
erkläer-t
erklär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
klär-enofklär-enopklär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles