E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofklär-en abklären (D)clarifier (F)
Stammformen ofklär-enkläer-t ofofge-kläer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklär-en of
dukläer-s of
hien/si,hatt/etkläer-t of
mirklär-en of
dirkläer-t of
siklär-en of
Passé composé
echhunnofge-kläer-t
duhuesofge-kläer-t
hien/si,hatt/ethuetofge-kläer-t
mirhunnofge-kläer-t
dirhuttofge-kläer-t
sihunnofge-kläer-t
Plus-que-parfait
echhatofge-kläer-t
duhasofge-kläer-t
hien/si,hatt/ethatofge-kläer-t
mirhatenofge-kläer-t
dirhatofge-kläer-t
sihatenofge-kläer-t
Futur I
echwäert ofklär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-kläer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofklär-en
dugéifsofklär-en
hien/si,hatt/etgéifofklär-en
mirgéifenofklär-en
dirgéiftofklär-en
sigéifenofklär-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-kläer-t
duhässofge-kläer-t
hien/si,hatt/ethättofge-kläer-t
mirhättenofge-kläer-t
dirhättofge-kläer-t
sihättenofge-kläer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklär of!
Plurielkläer-t of!
ofge-kläer-t
ofklär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erklär-enklär-enopklär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles