E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opklär-en aufklären (D)expliquer, éclairer, initier (F)
Stammformen opklär-enkläer-t opopge-kläer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklär-en op
dukläer-s op
hien/si,hatt/etkläer-t op
mirklär-en op
dirkläer-t op
siklär-en op
Passé composé
echhunnopge-kläer-t
duhuesopge-kläer-t
hien/si,hatt/ethuetopge-kläer-t
mirhunnopge-kläer-t
dirhuttopge-kläer-t
sihunnopge-kläer-t
Plus-que-parfait
echhatopge-kläer-t
duhasopge-kläer-t
hien/si,hatt/ethatopge-kläer-t
mirhatenopge-kläer-t
dirhatopge-kläer-t
sihatenopge-kläer-t
Futur I
echwäert opklär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-kläer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopklär-en
dugéifsopklär-en
hien/si,hatt/etgéifopklär-en
mirgéifenopklär-en
dirgéiftopklär-en
sigéifenopklär-en
Conditionnel Passé composé
echhättopge-kläer-t
duhässopge-kläer-t
hien/si,hatt/ethättopge-kläer-t
mirhättenopge-kläer-t
dirhättopge-kläer-t
sihättenopge-kläer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklär op!
Plurielkläer-t op!
opge-kläer-t
opklär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erklär-enklär-enofklär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles