E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klären klären (D)clarifier, éclaircir (F)clarify, resolve (E)
Stammformen klärenkläertgekläert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklären
dukläers
hien/si,hatt/etkläert
mirklären
dirkläert
siklären
Passé composé
echhugekläert
duhuesgekläert
hien/si,hatt/ethuetgekläert
mirhugekläert
dirhuttgekläert
sihugekläert
Plus-que-parfait
echhatgekläert
duhasgekläert
hien/si,hatt/ethatgekläert
mirhategekläert
dirhatgekläert
sihategekläert
Futur I
echwäert klären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekläert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklären
dugéifsklären
hien/si,hatt/etgéifklären
mirgéifeklären
dirgéiftklären
sigéifeklären
Conditionnel Passé composé
echhättgekläert
duhässgekläert
hien/si,hatt/ethättgekläert
mirhättegekläert
dirhättgekläert
sihättegekläert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklär!
Plurielkläert!
gekläert
klären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erklärenofklärenopklären
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles