E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klär-en klären (D)clarifier, éclaircir (F)clarify, resolve (E)
Stammformen klär-enkläer-tge-kläer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklär-en
dukläer-s
hien/si,hatt/etkläer-t
mirklär-en
dirkläer-t
siklär-en
Passé composé
echhuge-kläer-t
duhuesge-kläer-t
hien/si,hatt/ethuetge-kläer-t
mirhuge-kläer-t
dirhuttge-kläer-t
sihuge-kläer-t
Plus-que-parfait
echhatge-kläer-t
duhasge-kläer-t
hien/si,hatt/ethatge-kläer-t
mirhatege-kläer-t
dirhatge-kläer-t
sihatege-kläer-t
Futur I
echwäert klär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kläer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklär-en
dugéifsklär-en
hien/si,hatt/etgéifklär-en
mirgéifeklär-en
dirgéiftklär-en
sigéifeklär-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kläer-t
duhässge-kläer-t
hien/si,hatt/ethättge-kläer-t
mirhättege-kläer-t
dirhättge-kläer-t
sihättege-kläer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklär!
Plurielkläer-t!
ge-kläer-t
klär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erklär-enofklär-enopklär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles