E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deklar-éier-en deklarieren, erklären (D)déclarer (F)
Stammformen dedeklar-éier-endedeklar-éier-tdedeklar-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeklar-éier-en
dudedeklar-éier-s
hien/si,hatt/etdedeklar-éier-t
mirdedeklar-éier-en
dirdedeklar-éier-t
sidedeklar-éier-en
Passé composé
echhunndedeklar-éier-t
duhuesdedeklar-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedeklar-éier-t
mirhunndedeklar-éier-t
dirhuttdedeklar-éier-t
sihunndedeklar-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedeklar-éier-t
duhasdedeklar-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedeklar-éier-t
mirhatendedeklar-éier-t
dirhatdedeklar-éier-t
sihatendedeklar-éier-t
Futur I
echwäert deklar-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeklar-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeklar-éier-en
dugéifsdeklar-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeklar-éier-en
mirgéifendeklar-éier-en
dirgéiftdeklar-éier-en
sigéifendeklar-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedeklar-éier-t
duhässdedeklar-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedeklar-éier-t
mirhättendedeklar-éier-t
dirhättdedeklar-éier-t
sihättendedeklar-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeklar-éier!
Plurieldedeklar-éier-t!
dedeklar-éier-t
deklar-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles