E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deklass-éier-en deklassieren (D)déclasser (F)
Stammformen deklass-éier-endeklass-éier-tdeklass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdeklass-éier-en
dudeklass-éier-s
hien/si,hatt/etdeklass-éier-t
mirdeklass-éier-en
dirdeklass-éier-t
sideklass-éier-en
Passé composé
echhunndeklass-éier-t
duhuesdeklass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdeklass-éier-t
mirhunndeklass-éier-t
dirhuttdeklass-éier-t
sihunndeklass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdeklass-éier-t
duhasdeklass-éier-t
hien/si,hatt/ethatdeklass-éier-t
mirhatendeklass-éier-t
dirhatdeklass-éier-t
sihatendeklass-éier-t
Futur I
echwäert deklass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert deklass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeklass-éier-en
dugéifsdeklass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeklass-éier-en
mirgéifendeklass-éier-en
dirgéiftdeklass-éier-en
sigéifendeklass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdeklass-éier-t
duhässdeklass-éier-t
hien/si,hatt/ethättdeklass-éier-t
mirhättendeklass-éier-t
dirhättdeklass-éier-t
sihättendeklass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdeklass-éier!
Plurieldeklass-éier-t!
deklass-éier-t
deklass-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aklass-éier-enklass-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles