E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klasséieren einheften (D)classer (F)
Stammformen klasséierenklasséiertklasséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklasséieren
duklasséiers
hien/si,hatt/etklasséiert
mirklasséieren
dirklasséiert
siklasséieren
Passé composé
echhuklasséiert
duhuesklasséiert
hien/si,hatt/ethuetklasséiert
mirhuklasséiert
dirhuttklasséiert
sihuklasséiert
Plus-que-parfait
echhatklasséiert
duhasklasséiert
hien/si,hatt/ethatklasséiert
mirhateklasséiert
dirhatklasséiert
sihateklasséiert
Futur I
echwäert klasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklasséieren
dugéifsklasséieren
hien/si,hatt/etgéifklasséieren
mirgéifeklasséieren
dirgéiftklasséieren
sigéifeklasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättklasséiert
duhässklasséiert
hien/si,hatt/ethättklasséiert
mirhätteklasséiert
dirhättklasséiert
sihätteklasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklasséier!
Plurielklasséiert!
klasséiert
klasséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aklasséierendeklasséieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles