E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klass-éier-en einheften (D)classer (F)
Stammformen klass-éier-enklass-éier-tklass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklass-éier-en
duklass-éier-s
hien/si,hatt/etklass-éier-t
mirklass-éier-en
dirklass-éier-t
siklass-éier-en
Passé composé
echhuklass-éier-t
duhuesklass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetklass-éier-t
mirhuklass-éier-t
dirhuttklass-éier-t
sihuklass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatklass-éier-t
duhasklass-éier-t
hien/si,hatt/ethatklass-éier-t
mirhateklass-éier-t
dirhatklass-éier-t
sihateklass-éier-t
Futur I
echwäert klass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklass-éier-en
dugéifsklass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifklass-éier-en
mirgéifeklass-éier-en
dirgéiftklass-éier-en
sigéifeklass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättklass-éier-t
duhässklass-éier-t
hien/si,hatt/ethättklass-éier-t
mirhätteklass-éier-t
dirhättklass-éier-t
sihätteklass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklass-éier!
Plurielklass-éier-t!
klass-éier-t
klass-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aklass-éier-endeklass-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles