E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klassifiz-éier-en klassifizieren (D)classifier (F)
Stammformen klassifiz-éier-enklassifiz-éier-tklassifiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklassifiz-éier-en
duklassifiz-éier-s
hien/si,hatt/etklassifiz-éier-t
mirklassifiz-éier-en
dirklassifiz-éier-t
siklassifiz-éier-en
Passé composé
echhuklassifiz-éier-t
duhuesklassifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetklassifiz-éier-t
mirhuklassifiz-éier-t
dirhuttklassifiz-éier-t
sihuklassifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatklassifiz-éier-t
duhasklassifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatklassifiz-éier-t
mirhateklassifiz-éier-t
dirhatklassifiz-éier-t
sihateklassifiz-éier-t
Futur I
echwäert klassifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klassifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklassifiz-éier-en
dugéifsklassifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifklassifiz-éier-en
mirgéifeklassifiz-éier-en
dirgéiftklassifiz-éier-en
sigéifeklassifiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättklassifiz-éier-t
duhässklassifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättklassifiz-éier-t
mirhätteklassifiz-éier-t
dirhättklassifiz-éier-t
sihätteklassifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklassifiz-éier!
Plurielklassifiz-éier-t!
klassifiz-éier-t
klassifiz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles