E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klauschteren schliessen (D)fermer (F)
Stammformen klauschterenklauschtertgeklauschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklauschteren
duklauschters
hien/si,hatt/etklauschtert
mirklauschteren
dirklauschtert
siklauschteren
Pass compos
echhugeklauschtert
duhuesgeklauschtert
hien/si,hatt/ethuetgeklauschtert
mirhugeklauschtert
dirhuttgeklauschtert
sihugeklauschtert
Plus-que-parfait
echhatgeklauschtert
duhasgeklauschtert
hien/si,hatt/ethatgeklauschtert
mirhategeklauschtert
dirhatgeklauschtert
sihategeklauschtert
Futur I
echwäert klauschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geklauschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklauschteren
dugéifsklauschteren
hien/si,hatt/etgéifklauschteren
mirgéifeklauschteren
dirgéiftklauschteren
sigéifeklauschteren
Conditionnel Pass compos
echhttgeklauschtert
duhssgeklauschtert
hien/si,hatt/ethttgeklauschtert
mirhättegeklauschtert
dirhttgeklauschtert
sihättegeklauschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklauschter!
Plurielklauschtert!
geklauschtert
klauschteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles