E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klavéieren klavieren (D)
Stammformen klavéierenklavéiertklavéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklavéieren
duklavéiers
hien/si,hatt/etklavéiert
mirklavéieren
dirklavéiert
siklavéieren
Passé composé
echhuklavéiert
duhuesklavéiert
hien/si,hatt/ethuetklavéiert
mirhuklavéiert
dirhuttklavéiert
sihuklavéiert
Plus-que-parfait
echhatklavéiert
duhasklavéiert
hien/si,hatt/ethatklavéiert
mirhateklavéiert
dirhatklavéiert
sihateklavéiert
Futur I
echwäert klavéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert klavéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklavéieren
dugéifsklavéieren
hien/si,hatt/etgéifklavéieren
mirgéifeklavéieren
dirgéiftklavéieren
sigéifeklavéieren
Conditionnel Passé composé
echhättklavéiert
duhässklavéiert
hien/si,hatt/ethättklavéiert
mirhätteklavéiert
dirhättklavéiert
sihätteklavéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklavéier!
Plurielklavéiert!
klavéiert
klavéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles