E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerblz-en zerbeulen (D)bosseler, cabosser (F)
Stammformen zerbz-enzerblz-tzerblz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerbz-en
duzerblz
hien/si,hatt/etzerblz-t
mirzerblz-en
dirzerblz-t
sizerblz-en
Pass compos
echhunnzerblz-t
duhueszerblz-t
hien/si,hatt/ethuetzerblz-t
mirhunnzerblz-t
dirhuttzerblz-t
sihunnzerblz-t
Plus-que-parfait
echhatzerblz-t
duhaszerblz-t
hien/si,hatt/ethatzerblz-t
mirhatenzerblz-t
dirhatzerblz-t
sihatenzerblz-t
Futur I
echwäert zerblz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerblz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerblz-en
dugéifszerblz-en
hien/si,hatt/etgéifzerblz-en
mirgéifenzerblz-en
dirgéiftzerblz-en
sigéifenzerblz-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerblz-t
duhsszerblz-t
hien/si,hatt/ethttzerblz-t
mirhttenzerblz-t
dirhttzerblz-t
sihttenzerblz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerblz!
Plurielzerblz-t!
zerblz-t
zerblz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblz-enverblz-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles