E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausklénk-en ausklinken (D)détacher (F)
Stammformen ausklénk-enklénk-t ausausausgeklénk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echklénk-en aus
duklénk-s aus
hien/si,hatt/etklénk-t aus
mirklénk-en aus
dirklénk-t aus
siklénk-en aus
Passé composé
echhunnausausgeklénk-t
duhuesausausgeklénk-t
hien/si,hatt/ethuetausausgeklénk-t
mirhunnausausgeklénk-t
dirhuttausausgeklénk-t
sihunnausausgeklénk-t
Plus-que-parfait
echhatausausgeklénk-t
duhasausausgeklénk-t
hien/si,hatt/ethatausausgeklénk-t
mirhatenausausgeklénk-t
dirhatausausgeklénk-t
sihatenausausgeklénk-t
Futur I
echwäert ausklénk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausausgeklénk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausklénk-en
dugéifsausklénk-en
hien/si,hatt/etgéifausklénk-en
mirgéifenausklénk-en
dirgéiftausklénk-en
sigéifenausklénk-en
Conditionnel Passé composé
echhättausausgeklénk-t
duhässausausgeklénk-t
hien/si,hatt/ethättausausgeklénk-t
mirhättenausausgeklénk-t
dirhättausausgeklénk-t
sihättenausausgeklénk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklénk aus!
Plurielklénk-t aus!
ausausgeklénk-t
ausklénk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles