E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klenschen die Tr aufmachen (D)ouvrir la porte (F)
Stammformen klenschenklenschtgeklenscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklenschen
duklenschs
hien/si,hatt/etklenscht
mirklenschen
dirklenscht
siklenschen
Pass compos
echhugeklenscht
duhuesgeklenscht
hien/si,hatt/ethuetgeklenscht
mirhugeklenscht
dirhuttgeklenscht
sihugeklenscht
Plus-que-parfait
echhatgeklenscht
duhasgeklenscht
hien/si,hatt/ethatgeklenscht
mirhategeklenscht
dirhatgeklenscht
sihategeklenscht
Futur I
echwäert klenschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geklenscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklenschen
dugéifsklenschen
hien/si,hatt/etgéifklenschen
mirgéifeklenschen
dirgéiftklenschen
sigéifeklenschen
Conditionnel Pass compos
echhttgeklenscht
duhssgeklenscht
hien/si,hatt/ethttgeklenscht
mirhättegeklenscht
dirhttgeklenscht
sihättegeklenscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklensch!
Plurielklenscht!
geklenscht
klenschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles