E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klŽppelen knŁppeln (D)tabasser (F)
Stammformen klŽppelenklŽppeltgeklŽppelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echklŽppelen
duklŽppels
hien/si,hatt/etklŽppelt
mirklŽppelen
dirklŽppelt
siklŽppelen
Passť composť
echhugeklŽppelt
duhuesgeklŽppelt
hien/si,hatt/ethuetgeklŽppelt
mirhugeklŽppelt
dirhuttgeklŽppelt
sihugeklŽppelt
Plus-que-parfait
echhatgeklŽppelt
duhasgeklŽppelt
hien/si,hatt/ethatgeklŽppelt
mirhategeklŽppelt
dirhatgeklŽppelt
sihategeklŽppelt
Futur I
echwäert klŽppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geklŽppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklŽppelen
dugéifsklŽppelen
hien/si,hatt/etgéifklŽppelen
mirgéifeklŽppelen
dirgéiftklŽppelen
sigéifeklŽppelen
Conditionnel Passť composť
echhšttgeklŽppelt
duhšssgeklŽppelt
hien/si,hatt/ethšttgeklŽppelt
mirhättegeklŽppelt
dirhšttgeklŽppelt
sihättegeklŽppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierklŽppel!
PlurielklŽppelt!
geklŽppelt
klŽppelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles