E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klŽppel-en knŁppeln (D)tabasser (F)
Stammformen klŽppel-enklŽppel-tge-klŽppel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echklŽppel-en
duklŽppel-s
hien/si,hatt/etklŽppel-t
mirklŽppel-en
dirklŽppel-t
siklŽppel-en
Passť composť
echhuge-klŽppel-t
duhuesge-klŽppel-t
hien/si,hatt/ethuetge-klŽppel-t
mirhuge-klŽppel-t
dirhuttge-klŽppel-t
sihuge-klŽppel-t
Plus-que-parfait
echhatge-klŽppel-t
duhasge-klŽppel-t
hien/si,hatt/ethatge-klŽppel-t
mirhatege-klŽppel-t
dirhatge-klŽppel-t
sihatege-klŽppel-t
Futur I
echwäert klŽppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-klŽppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklŽppel-en
dugéifsklŽppel-en
hien/si,hatt/etgéifklŽppel-en
mirgéifeklŽppel-en
dirgéiftklŽppel-en
sigéifeklŽppel-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-klŽppel-t
duhšssge-klŽppel-t
hien/si,hatt/ethšttge-klŽppel-t
mirhättege-klŽppel-t
dirhšttge-klŽppel-t
sihättege-klŽppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierklŽppel!
PlurielklŽppel-t!
ge-klŽppel-t
klŽppel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles