E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerkliewen berkleben (D)coller dessus (F)
Stammformen iwwerklieweniwwerklieftiwwerklieft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerkliewen
duiwwerkliefs
hien/si,hatt/etiwwerklieft
miriwwerkliewen
diriwwerklieft
siiwwerkliewen
Pass compos
echhunniwwerklieft
duhuesiwwerklieft
hien/si,hatt/ethuetiwwerklieft
mirhunniwwerklieft
dirhuttiwwerklieft
sihunniwwerklieft
Plus-que-parfait
echhatiwwerklieft
duhasiwwerklieft
hien/si,hatt/ethatiwwerklieft
mirhateniwwerklieft
dirhatiwwerklieft
sihateniwwerklieft
Futur I
echwäert iwwerkliewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerklieft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkliewen
dugéifsiwwerkliewen
hien/si,hatt/etgéifiwwerkliewen
mirgéifeniwwerkliewen
dirgéiftiwwerkliewen
sigéifeniwwerkliewen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerklieft
duhssiwwerklieft
hien/si,hatt/ethttiwwerklieft
mirhtteniwwerklieft
dirhttiwwerklieft
sihtteniwwerklieft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerklief!
Plurieliwwerklieft!
iwwerklieft
iwwerkliewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akliewendrukliewenkliewenopkliewenukliewenverkliewenzoukliewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles