E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerkliew-en berkleben (D)coller dessus (F)
Stammformen iwwerkliew-eniwwerklief-tiwwerklief-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerkliew-en
duiwwerklief-s
hien/si,hatt/etiwwerklief-t
miriwwerkliew-en
diriwwerklief-t
siiwwerkliew-en
Pass compos
echhunniwwerklief-t
duhuesiwwerklief-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerklief-t
mirhunniwwerklief-t
dirhuttiwwerklief-t
sihunniwwerklief-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerklief-t
duhasiwwerklief-t
hien/si,hatt/ethatiwwerklief-t
mirhateniwwerklief-t
dirhatiwwerklief-t
sihateniwwerklief-t
Futur I
echwäert iwwerkliew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerklief-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkliew-en
dugéifsiwwerkliew-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerkliew-en
mirgéifeniwwerkliew-en
dirgéiftiwwerkliew-en
sigéifeniwwerkliew-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerklief-t
duhssiwwerklief-t
hien/si,hatt/ethttiwwerklief-t
mirhtteniwwerklief-t
dirhttiwwerklief-t
sihtteniwwerklief-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerklief!
Plurieliwwerklief-t!
iwwerklief-t
iwwerkliew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
akliew-endrukliew-enkliew-enopkliew-enukliew-enverkliew-enzoukliew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles