E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

deklin-éier-en deklinieren (D)décliner (F)
Stammformen dedeklin-éier-endedeklin-éier-tdedeklin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedeklin-éier-en
dudedeklin-éier-s
hien/si,hatt/etdedeklin-éier-t
mirdedeklin-éier-en
dirdedeklin-éier-t
sidedeklin-éier-en
Passé composé
echhunndedeklin-éier-t
duhuesdedeklin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedeklin-éier-t
mirhunndedeklin-éier-t
dirhuttdedeklin-éier-t
sihunndedeklin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedeklin-éier-t
duhasdedeklin-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedeklin-éier-t
mirhatendedeklin-éier-t
dirhatdedeklin-éier-t
sihatendedeklin-éier-t
Futur I
echwäert deklin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedeklin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdeklin-éier-en
dugéifsdeklin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdeklin-éier-en
mirgéifendeklin-éier-en
dirgéiftdeklin-éier-en
sigéifendeklin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedeklin-éier-t
duhässdedeklin-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedeklin-éier-t
mirhättendedeklin-éier-t
dirhättdedeklin-éier-t
sihättendedeklin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedeklin-éier!
Plurieldedeklin-éier-t!
dedeklin-éier-t
deklin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles