E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klucksen glucksen (D)gargouiller (F)
Stammformen klucksenkluckstgekluckst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklucksen
duklucks
hien/si,hatt/etkluckst
mirklucksen
dirkluckst
siklucksen
Pass compos
echhugekluckst
duhuesgekluckst
hien/si,hatt/ethuetgekluckst
mirhugekluckst
dirhuttgekluckst
sihugekluckst
Plus-que-parfait
echhatgekluckst
duhasgekluckst
hien/si,hatt/ethatgekluckst
mirhategekluckst
dirhatgekluckst
sihategekluckst
Futur I
echwäert klucksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekluckst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklucksen
dugéifsklucksen
hien/si,hatt/etgéifklucksen
mirgéifeklucksen
dirgéiftklucksen
sigéifeklucksen
Conditionnel Pass compos
echhttgekluckst
duhssgekluckst
hien/si,hatt/ethttgekluckst
mirhättegekluckst
dirhttgekluckst
sihättegekluckst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklucks!
Plurielkluckst!
gekluckst
klucksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles