E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

klunsch-en schaukeln (D)basculer (F)
Stammformen klunsch-enklunsch-tge-klunsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echklunsch-en
duklunsch-s
hien/si,hatt/etklunsch-t
mirklunsch-en
dirklunsch-t
siklunsch-en
Pass compos
echhuge-klunsch-t
duhuesge-klunsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-klunsch-t
mirhuge-klunsch-t
dirhuttge-klunsch-t
sihuge-klunsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-klunsch-t
duhasge-klunsch-t
hien/si,hatt/ethatge-klunsch-t
mirhatege-klunsch-t
dirhatge-klunsch-t
sihatege-klunsch-t
Futur I
echwäert klunsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-klunsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifklunsch-en
dugéifsklunsch-en
hien/si,hatt/etgéifklunsch-en
mirgéifeklunsch-en
dirgéiftklunsch-en
sigéifeklunsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-klunsch-t
duhssge-klunsch-t
hien/si,hatt/ethttge-klunsch-t
mirhättege-klunsch-t
dirhttge-klunsch-t
sihättege-klunsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierklunsch!
Plurielklunsch-t!
ge-klunsch-t
klunsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles