E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchkna-en durchkauen (D)rbacher (F)
Stammformen duerchkna-enkna-t duerchduerchge-kna-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkna-en duerch
dukna-s duerch
hien/si,hatt/etkna-t duerch
mirkna-en duerch
dirkna-t duerch
sikna-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-kna-t
duhuesduerchge-kna-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-kna-t
mirhunnduerchge-kna-t
dirhuttduerchge-kna-t
sihunnduerchge-kna-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-kna-t
duhasduerchge-kna-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-kna-t
mirhatenduerchge-kna-t
dirhatduerchge-kna-t
sihatenduerchge-kna-t
Futur I
echwäert duerchkna-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-kna-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchkna-en
dugéifsduerchkna-en
hien/si,hatt/etgéifduerchkna-en
mirgéifenduerchkna-en
dirgéiftduerchkna-en
sigéifenduerchkna-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-kna-t
duhssduerchge-kna-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-kna-t
mirhttenduerchge-kna-t
dirhttduerchge-kna-t
sihttenduerchge-kna-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkna duerch!
Plurielkna-t duerch!
duerchge-kna-t
duerchkna-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kna-enzerkna-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles